České Velenice – Gmünd – Blockheide – Schrems – Halámky


TRASA 5 nás zavede do jedné z nejkrásnějších přírodních rezervací na území Rakouska – Blockheide s možností navštívit města Gmünd a Schrems.

Ze Suchdola vyjedeme jižním směrem po silnici do Dvorů nad Lužnicí. Tam odbočíme směrem na Hranice u Nových Hradů, ale hned asi po 1 km doleva na lesní asfaltku, která nás dovede do Nové Vsi nad Lužnicí (CS 1012). Odtud pokračujeme po cyklistické stezce 341 (červená turistická značka) přes Krabonoš do Českých Velenic. Po přechodu hranice a po prohlídce Gmündu pokračujeme dále do vesnice Gro3eibenstein, kde je vstup do rezervace. Směrovky Blockheide objevíte už v Gmündu, cesta je dobře značená. (Vstup do rezervace je též přímo v Gmündu za mostem)

TRASA 5B – můžete zajet do městečka Schrems (kamenické tradice, dobré pivo) – doporučuji cestu přes Hoheneich a Kleedorf. Je možné jet přes Blockheide přímo lesem – náročný terén. Ze Schremsu se pak vrátíme přes Eugenii, Landegg, Steinach a Nagelberg k hraničnímu přechodu na TRASU 5.

TRASA 5A je pouze variantou mimo silnici k hraničnímu přechodu přes Ludwigshof a Steinach.

Ještě jeden tip pro náročné. Stojí za to navštívit také město Heidenreichstein s nádherným vodním zámkem a zábavním parkem „Kouzelný svět přírody“. Dostaneme se tam z TRASY 5A ze vsi Steinach přes Langegg, popř z TRASY 5B přímo ze Schremsu přes Amaliendorf. Z Heidenreichsteinu se můžeme vrátit zpět na TRASU 5 přes Altmanns, Thaures, Brand a Nagelberg. Další možností je pokračování po území Rakouska přes Eberweis, Wielings a Schönau do Litschau a odtud přes Schlag do Chlumu u Třeboně nebo přes Haugschlag dále do Nové Bystřice. (pozor! – náročnější terén). To už je ovšem více kilometrů a je třeba více času.

TRASA 5 kopíruje od Blockheide česko – rakouskou hranici a přes Kleineibenstein a Breitensee nás dovede k hraničnímu přechodu Halámky/Neunagelberg. K návratu do Suchdola můžeme zvolit dvě varianty. TRASA 5 vede doprava přes Spáleniště a Rapšach. Pokud se dáme doleva, můžeme se po příjezdu do Krabonoše vrátit trasou kterou jsme přijeli přes Novou Ves a Dvory, nebo proti směru TRASY 6 kolem halámeckých pískoven do Rapšachu a do Suchdola.