K vrcholkům Novohradských hor


Závěrečný výlet určený náročným cyklistům nás zavede až mezi dominanty Novohradských hor, vrcholy KUNÍ HORU (924), KRAVÍ HORU (925) a druhou nejvyšší horu tohoto kouzelného pohoří VYSOKOU (1033).

Ze Suchdola dojedeme přes Hrdlořezy a hájovnu Jandovka až na Jakuli a podél Stropnice až k závodu Dobrá voda. Tam se napojíme na CS 1050 a dále 1046, po níž dojedeme až na Žumberk. Odtud pokračujeme po CS 1128 a 1191 přes Kamennou a Rychnov u Nových Hradů až Benešova nad Černou. Z městečka pokračujeme vzhůru k vrcholkům Novohradských hor (převýšení) buď po CS 1187, nebo lépe po silnici (krásné výhledy) do Černého Údolí.

Pokud budete mít ještě dostatek sil, můžete odbočit doprava po CS 34 a navštívit Žofínský prales. Kdo se ani tady nebude cítit unaven a bude mít dostatek času, může pokračovat v nádherné projížďce přes Stříbrné hutě (bývalá sklárna a přechod do Rakouska ) podél Lužnice do Pohoří (český pramen Lužnice, nejvyšší vrchol Novohradských hor KAMENEC (1072)) a dále potom po CS 1192 do Lepoldova a odtud po CS 34 zpět do Černého Údolí.

Tam se přidáte k té normální většině a pokračujete po CS 34 až do Hojné Vody. Cesta se vine mezi třemi v úvodu zmíněnými vrcholy Novohradských hor. Nejblíže je Kraví hora s rozhlednou na vrcholu. Za pěkného počasí neváhejte s výstupem (cesta značena z Hojné Vody).

Další cesta pokračuje sjezdem do poutního místa s kostelem a léčivým pramenem – Dobré Vody.

Po občerstvení už můžeme přemýšlet o návratu. Do Nových Hradů se dostaneme nejrychleji po silnici přes Horní Stropnici nebo po CS 34 a nebo nejdelší , ale nejhezčí cestou po CS 1048 po úbočí Vysoké přes malebnou vísku Šejby a přes Veveří.

Zpět do Suchdola pojedeme zaručeně nejkratší možnou cestou.