Staňkov


TRASA 8 nabízí příjemný výlet do letoviska Chlum u Třeboně a ke Staňkovskému rybníku s možností prodloužení do rakouského Litschau, případně dále do Nové Bystřice a na hrad Landštejn.

Ze Suchdola jedeme přes Klikov do Chlumu u Třeboně. Vlevo na hráz rybníka Hejtman kolem zámku. Za hrází doprava po silnici do Staňkova. Dále po hrázi Staňkovského rybníka a mezi rybníky Staňkovský a Špaček na Pele. Odtud podél hranic po značené stezce k rybníku Svobodný a za ním na kopci doprava na Novou Huť. Odtud po červené turistické značce do Klikova a dále do Suchdola.

TRASA 8A dlouhá varianta. Ze Staňkova pokračujeme po krásných cyklistických stezkách přes Hajnici a Smírčí vrch až k Lesnímu hotelu Peršlák. (doporučujeme náročnou, ale úchvatnou pěší vycházku do rezervací Homolka a Fabiánek)Pak se můžeme vrátit zpět stejnou cetou. Můžeme však dále pokračovat buď podél hranice nebo přes Nový Vojířov do Smrčné (sezónní hraniční přechod Smrčná/ Haugschlag) a dále do Nové Bystřice (převýšení).

Z Nové Bystřice (golf) se TRASA 8A stáčí zpět do Rakouska (přechody Grametten nebo Haugschlag (golf) a přes Josefsthal nebo delší cestou přes Litschau a Schlag zpět do Chlumu na TRASU 8.

 


Prodloužení – dálková trasa

Z Nové Bystřice se můžeme dostat dále přes Albeř (úzkokolejka, rybník Osika, camping) a Klášter (poutní místo) na hrad Landštejn. Pro cestu zpět existuje několik variant příhraničních cyklistických stezek nádhernou přírodou České Kanady. Pro náruživé jezdce se ještě otevírá možnost jízdy do renesančního města Slavonice a odtud přes Rakousko –

Kautzen, Litschau zpět do Chlumu nebo – Kautzen, Heidenreichstein, Nagelberg do Halámek a do Suchdola .